• Zarządzanie wiedzą

  Dla każdej firmy bardzo istotną kwestią jest zwiększanie swojej produktywności i osiąganie dobrych wyników finansowych. Nie bez znaczenia jest także posiadanie zespołu wysokiej klasy specjalistów, tworzących zgrany zespół i będących zadowolonych ze swoich osiągnięć i wyników pracy. Jedną z podstawowych metod służących osiągnięciu powyższych celów jest właściwe zarządzanie wiedzą, która znajduje się w firmie. Zarządzanie wiedzą umożliwia osiąganie celów wyznaczonych w ramach strategii działania firmy, przy czym znamienne jest, że jej wynikiem powinno być osiągnięcie wyższych efektów, niżby to wynikało tylko z optymalnego wykorzystania już posiadanych przez firmę zasobów wiedzy.

  Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

  W ramach procesów zarządzania wiedzą pracownicy firmy powinni wykorzystywać posiadane przez nią zasoby wiedzy, poszukiwać i przyswajać zewnętrzne zasoby wiedzy, a także dzielić się wzajemnie posiadaną wiedzą i stwarzać nową przydatną wiedzę. Odpowiednie zarządzanie wiedzą umożliwia zminimalizowanie luki informacyjnej, czyli różnicy pomiędzy posiadaną przez przedsiębiorstwo wiedzą, a jej zasobem koniecznym do podejmowania decyzji. Budowanie systemu zarządzania wiedzą przebiega zazwyczaj w trzech etapach. W pierwszym wyodrębniane są obszary wiedzy, tworzone na potrzeby pojedynczych zdarzeń. Wiedza ta jest w dużej mierze ulotna i dotyczy konkretnych zdarzeń. W drugim etapie wiedza, która jest wykorzystywana przy realizacji powtarzających się zdarzeń, zostaje zgromadzona i odpowiednio wyselekcjonowana.

  Umożliwia to tworzenie baz wiedzy. W ostatnim etapie pracownicy przedsiębiorstwa swobodnie wymieniają między sobą zgromadzoną wiedzę i doświadczenie. Tworzenie odpowiednich systemów zarządzania wiedzą bardzo ułatwia wykorzystanie technologii informatycznej. W jej ramach stosowane są adekwatne narzędzia informatyczne, które zazwyczaj należą do systemów informowania kierownictwa bądź też do systemów doradczych. Można tu wymienić choćby systemy zarządzania dokumentami, portale korporacyjne i narzędzia e-learningowe.

  Categories: Biznes

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *