• Zarządzanie projektami

  Każda firma w ramach swojej działalności stara się realizować określone cele biznesowe, którymi mogą być przykładowo osiągnięcie określonego zysku czy też dominującego udziału w rynku. Ich realizacja często stanowi o pozycji firmy na rynku. Aby zrealizować cele biznesowe, przedsiębiorstwo konstruuje różnego rodzaju projekty, przy czym istotna jest tutaj nie tylko treść owych projektów, ale także ich realizacja w określonym czasie i przy wykorzystaniu jedynie przyznanej ilości środków finansowych, stanowiących budżet projektu. Istotą zarządzania projektem jest oczywiście realizacja jego celów, która wymaga określonych cech od osoby nadzorującej projekt, czyli kierownika projektu.

  Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

  Tym samym musi on być osobą posiadającą dużą wiedzę praktyczną, ale także umiejętności interpersonalne, elastyczność w działaniu oraz umiejętność wykorzystania swej wiedzy teoretycznej w praktyce. Niektóre projekty są na tyle złożone, że oprócz powołania kierownika projektu istnieje także potrzeba ustanowienia liderów projektu oraz podległych im zespołów zadaniowych. Przyjmuje się przy tym, że im prostsza jest struktura projektu, tym łatwiejsza jest ich realizacja i zarządzanie nimi. Każdy projekt nie jest realizowany od razu, ale przebiega w określonych etapach. Pierwszym jest wizja projektu, która obejmuje wyznaczenie ogólnego zakresu projektu oraz koncepcji jego realizacji. Szacuje się przy tym czas jego realizacji oraz budżet.

  W kolejnym etapie następuje ocena wykonalności projektu, przy której ocenie zazwyczaj podejmowana jest wiążąca decyzja o realizacji projektu. Po zatwierdzeniu realizacji projektu przychodzi czas na jego planowanie, gdzie określony jest harmonogram projektu oraz czas jego realizacji. Po zaplanowaniu projektu następuje jego realizacja zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami, aż wreszcie w ramach zakończenia projektu jest czas na jego domknięcie i rozliczenie oraz w razie potrzeby wyciągnięcie wniosków. W praktyce niestety każdy projekt podlega ograniczeniom, z których najważniejszymi są zakres projektu, jego budżet oraz czas realizacji.

  Categories: Biznes

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *