• Intranety czyli?

  Słowo „intranet” brzmi bardzo podobnie do słowa „Internet”. Podobieństwo nazwy jest nieprzypadkowe, gdyż rola i zastosowanie Internetu i intranetów jest podobne. Jak wiemy, Internet to ogólnoświatowa baza wiedzy i bieżących informacji na niemal wszelkie dostępne tematy, a także źródło rozrywki i komunikacji społecznościowej. Czym natomiast jest intranet ? To także baza wiedzy, ale dość szczególnej. Większość stron sieci World Wide Web, czyli Internetu, a także znajdujące się na niej bazy wiedzy, są bowiem dostępne dla wszystkich. Także wiele firm tworzy ogólnodostępne bazy wiedzy, często anonsowane skrótem FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania.

  Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

  Z takich baz korzystają ich klienci, potencjalni klienci, a niekiedy zdarza się, że i pracownicy. Tymczasem intranet to sieć, albo inaczej serwis internetowy dostępny jedynie dla ograniczonej grupy odbiorców, czyli pracowników danej firmy. Musi on oczywiście spełniać określone warunki, aby móc być w pełni funkcjonalnym. Biorąc pod uwagę technologię wykonania, intranet powinien być stworzony na podobnej zasadzie, jak portal internetowy. Przykładem takiej technologii jest CMS Video. Intranet powinien więc umożliwiać redakcję tekstów, tworzenie atrakcyjnych wizualnie dokumentów, publikację zdjęć, także w formie galerii oraz pobieranie plików, czyli różnego rodzaju dokumentów przydatnych w firmie.

  Z uwagi na to, że jest to serwis dostępny jedynie dla pracowników, powinien również uwzględniać to, że nie wszyscy pracownicy muszą mieć jednakowy dostęp do jego zasobów. Oczywiście osoby będące administratorami sieci intranetu mają pełny dostęp nie tylko do całości zasobów, ale także możliwość edycji. Wskazane jest również, aby system intranetowy mógł współdziałać z programami zewnętrznymi, np. z pocztą elektroniczną. W pełni funkcjonalny intranet powinien być naturalnym elementem środowiska pracy. Oznacza to także, że pracownicy będący członkami odpowiednich działów firmy powinni również w intranecie znaleźć uporządkowanie informacji odpowiadające funkcjonalności ich stanowisk pracy.

  Categories: Biznes

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *