• Bazy wiedzy

  Nie sposób nie docenić znaczenia, jaką odgrywa w każdej firmie wiedza o jej funkcjonowaniu. Obejmuje ona nie tylko reguły i procedury związane z tworzeniem produktów i usług, które oferuje dane przedsiębiorstwo, ale także zbiór przepisów prawnych, którym podlega działanie przedsiębiorstwa, dokumenty firmowe, które musi wypełnić każdy pracownik, a nawet wiele nieformalnych informacji. Im większa jest przy tym firma, tym większą rolę odgrywa zebranie tejże wiedzy w odpowiednim miejscu i dostęp każdego pracownika, a nie tylko kierownictwa, do tego miejsca. Miejsca gromadzenia wiedzy są powszechnie określane jako bazy wiedzy.

  Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

  Bazy wiedzy nie tylko umożliwiają gromadzenie wszelkich informacji niezbędnych dla funkcjonowania firmy, ale także powinny stanowić miejsce dzielenia się wiedzą przez wszystkich pracowników i umożliwiać wymianę wzajemnych doświadczeń. Dzięki temu wiedza zdobyta przez któregoś z pracowników firmy ma szansę już w niej pozostać i być wykorzystywana w przyszłości, nawet po odejściu tegoż pracownika. Przy stworzeniu firmowej bazy wiedzy w praktyce najczęściej wykorzystuje się różne narzędzia informatyczne. W tym zakresie bardzo pomocną może okazać się również platforma Bizneswiki.pl. Baza wiedzy stworzona w oparciu o tą platformę może być dostępna na dwa sposoby. Możemy ją udostępnić wszystkim odwiedzającym firmową stronę internetową bez wymogu autoryzacji.

  W tym wypadku nasza baza wiedzy może być wykorzystywana w sposób podobny, jak wielu użytkowników korzysta z Wikipedii. Innym sposobem, koniecznym zwłaszcza wtedy, gdy większość informacji ma charakter poufny, jest wymóg rejestracji i podania hasła przy korzystaniu z bazy wiedzy. Można również wtedy nadać zarejestrowanym użytkownikom możliwość dodawania wpisów do bazy wiedzy i jej edycji. Zazwyczaj jednak baza wiedzy jest tworzona przez wybranych pracowników firmy, często specjalizujących się w tej działalności. Jest to o tyle istotne, że baza wiedzy powinna być nie tylko obszerna i obejmująca wszystkie aspekty działalności firmy, ale także powinna być napisana przystępnym i zrozumiałym językiem.

  Categories: Biznes

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *