• Aktywacja pracowników

  Warunkiem sukcesu każdej firmy jest to, aby miała ona jak najwięcej klientów, przy czym wskazane jest także to, aby przynajmniej część spośród nich była na stałe związana właśnie z tym przedsiębiorstwem. Stąd tak wiele uwagi w firmach poświęcane jest przyciągnięciu klientów. Podstawową metodą jest tu reklama, ale także stosowanie różnego rodzaju promocji i bonusów, zwłaszcza dla stałych klientów. Tak więc zazwyczaj klient czuje się doceniony, a niekiedy jest wręcz rozpieszczany. Czy w równym stopniu doceniani są również pracownicy tej firmy ?

  Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

  Pytanie jest na pozór paradoksalne, bo przecież to właśnie pracownicy powinni stanowić największe dobro firmy, ale w obecnej sytuacji wysokiego bezrobocia wiele firm uważa, że najlepszą metodą jest wyeksploatowanie obecnych pracowników, ponieważ na ich miejsce bez trudu można znaleźć nowych. Jednak w praktyce taka metoda jest krótkowzroczna. Należy wiec starać się, aby w jak najlepszy i najpełniejszy sposób wykorzystać możliwości pracowników oraz sprawić, by w jeszcze większym stopniu integrowali się oni z firmą. Oczywiście nic tak dobrze nie motywuje pracownika, jak wysoka płaca i możliwości awansu. Mimo to nawet wysoka podwyżka nie sprawi, że pracownicy staną się zgranym zespołem. W tym celu należy pracowników zaktywizować. Istnieje wiele metod takiej aktywizacji.

  Można oczywiście wprowadzić współzawodnictwo, także zespołowe. Na krótką metę zwiększa to aktywność pracowników, a także zysk firmy, ale osiągnięć nie da się śrubować w nieskończoność, a współzawodnictwo niekoniecznie sprzyja integracji. Lepszą metodą wydaje się być zacieśnienie więzi pracownika z przedsiębiorstwem tak, aby odczuwał on, że sukces firmy jest także jego sukcesem. Jeżeli firma dopiero walczy o udział w rynku, a jednocześnie cechuje się wysokim stopniem formalizacji, można przykładowo ogłosić konkurs polegający na odkrywaniu przez pracowników i zgłaszaniu do kierownictwa poważnych błędów i niedociągnięć w procedurach. W ten sposób wiąże się pracownika z przedsiębiorstwem, gdyż poprawie ulegają jego warunki pracy.

  Categories: Biznes

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *